zaštita

Sigurnost, zaštita na radu i zaštita od požara
Zanimanje koje ćeš voleti
Studijski program Sigurnost i zaštita na radu i zaštita od požara pruža mogućnost sticanja osnovnih znanja iz tehničkih nauka, kao i znanja inženjera sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara. Temeljna svrha ovog studijskog programa se bazira na osposobljavanju studenata za kreativnu i samostalnu primjenu odgovarajućih metodologija i zakonske regulative pri rješavanju konkretnih tehničkih zadataka na poslovima iz oblasti sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara. Značajno je naglasiti jedinstvenost programa koji objedinjuje studij Sigurnosti i zaštite na radu i studij Zaštite od požara, čija primjena obuhvata širok spektar aplikacija.
Zašto sigurnost i zaštita na radu i zaštita od požara?
U jednoj diplomi studenti stiču zvanje inženjera sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara, što ovaj program čini jedinstvenim i originalnim.
Teorija, obuka i praksa
Uslovi koji se nude studentima dizajnirani su kroz TOP model studiranja
prema kojem se na Fakultetu studentima pružaju Teorijska znanja u
savremeno opremljenim učionicama, Obuka u sopstvenim specijaliziranim kabinetima i Praktičan rad za sticanje vlastitog iskustva. Fakultet je potpisnik ugovora o saradnji sa mnogim firmama iz cijele Bosne i Hercegovine u kojima studenti obavljaju praktičnu nastavu i kroz stručne posjete u prilici su da ostvare kontakte i dizajniraju vlastito poslovno okruženje.
Bolonjski sistem studiranja
Kompletan nastavni proces realizira se u skladu s Bolonjskim sistemom studiranja. Nastavni planovi i programi su osmišljeni po ugledu na studijske programe sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara iz uže i šire regije što omogućava studentima mobilnost i prohodnost shodno njihovim potrebama. Stečene diplome su priznate širom svijeta što je Fakultet za tehničke studije učinio vidljivim, poznatim i priznatim u akademskim sredinama i zajednicama tehničkih usmjerenja sa jedinstvenim, provjerenim motom: Student u centru pažnje!
Kao student Sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara upoznat ćete se sa:
- Stručnim i specijaliziranim znanjima iz oblasti Sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara,
- Tehničkom i zakonskom regulativom pri rješavanju konkretnih tehničkih zadataka iz navedene oblasti,
- Sigurnosnim sistemima i kontrolom sigurnosti,
- Zaštitnim mjerama i zaštitom pri upotrebi mašina, uređaja i alata,
- Projektovanjem sistema zaštite od požara,
- Održavanjem tehničkih sistema zaštite,
- Novim informacionim sistemima sigurnosti i zaštite.
Kao student na FTS, iskusit ćete:
- Maksimalnu posvećenost akademskog osoblja
- Dostupnost asistenata 24/7
- Dostupnost ljubaznog osoblja Studentske službe 24/7
- Pristup materijalima sa predavanja online – na „DL – sistemu“
- Studij po TOP modelu studiranja: Teorija, Obuka, Praksa
- Mogućnost razmjene studenata
- Mogućnost učešća na domaćim i regionalnim seminarima i konferencijama
- Nastavni proces u savremeno opremljenim prostorijama
- Mogućnost obavljanja stručne prakse u partnerskim firmama.
Studijski program Sigurnost i zaštita na radu i zaštita od požara Fakulteta za tehničke studije ima za zadaću osposobljavanje kadrova iz oblasti sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara, prema nastavnim planovima i programima usklađenim sa nastavnim planovima i programima u regionu. Usmjeren je na primjenu iskustava fakulteta iz BiH, kao i zemalja u okruženju.
Od svog osnivanja, Fakultet za tehničke studije je koncipiran prema Bolonjskom sistemu primjenjujući modele studiranja po konceptu 3+2 i 4+1 (tri ili četiri godine – prvi ciklus studiranja i dvije ili jedna godina – drugi ciklus studiranja). Studij završava obaveznom stručnom praksom i odbranom završnog rada što je regulisano određenim Pravilnicima za obavljanje stručne prakse i odbranom završnog rada.
Fakultet nudi i programe studiranja za prekvalifikaciju i dokvalifikaciju koji se modeliraju za svakog studenta posebno shodno zahtjevima i interesima studenata.
S obzirom da potreba za stručnjacima iz oblasti sigurnosti i zaštite na radu posljednjih godina dovodi do izuzetno povećanog interesa, te s obzirom na činjenicu da oblast sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara svakim danom obuhvata sve širi segment tržišta i gradnje u cijelom svijetu, te zapošljava sve više ljudi, mnogi privredni subjekti izražavaju trajni interes za obrazovanjem i saradnjom sa visokoškolskom ustanovom koja će se baviti obrazovanjem kadrova.
Određeni dijelovi praktične nastave odvijaju se u saradnji sa različitim privrednim subjektima sukladno od mogućnostima kvalitetne organizacije realizacije praktične nastave. Mogući partneri su brojne druge slične institucije i veliki privredni sustavi, kako poduzetnički, tako i proizvodni i administrativni.
Svi kolegiji studija otvoreni su za upis i studentima s drugih visoko obrazovnih ustanova. Studenti fakulteta mogu određen broj ECTS bodova steći i na drugim visokim učilištima sukladno Pravilniku studija, dogovoru sa voditeljem studija ili smjera te sa mentorom. Ovisno o programskim sadržajima, studenti mogu slušati pojedine kolegije na nekim drugim Visokim učilištima.
Student unutar sistema ima mogućnost jedan semestar ili čak čitavu godinu studirati na nekom drugom visokom učilištu, položiti određene kolegije, prenijeti ECTS te nastaviti studij na matičnom fakultetu.
Diplomski i postdiplomski doktorski studij logično se nastavlja na dodiplomski studij, ali mu mogu pristupiti i studenti drugih struka sa odgovarajućim predznanjima uz uvjet polaganja diferencijalnih ispita. Izbor i broj diferencijalnih ispita ovisno o programskom sadržaju i svakom pojedinom kandidatu određuje Vijeće studija.
Nositelj studija i izvođač studija je Univerzitet u Travniku – Fakultet za tehničke studije.
Trajanje studija je izvedeno u skladu s Bolonjskim procesima:
• I ciklus studija – dodiplomski studij – (6 semestara) (8 semestara) – 180 ili 240 ECTS bodova
• II ciklus studija – diplomski/magistarski studij – 4 semestra – 120 ECTS bodova
• II ciklus studija – diplomski/magistarski studij – 2 semestra – 60 ECTS bodova
• III ciklus studija – doktorski studij – 6 semestara – 180 ECTS bodova
- Završetkom prvog ciklusa i ostvarenih 180 ili 240 ECTS kredita, studenti stječu zvanje bachelor / inžinjer sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara.
- Završetkom drugog ciklusa i ostvarenih 120 ili 60 ECTS kredita što uz I ciklus studija iznosi 300 ECTS kredita, studenti stječu zvanje magistar / diplomirani ižinjer sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara.
Na dodiplomski studij sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara mogu se upisati osobe koje su završile odgovarajuće četverogodišnje srednjoškolsko obrazovanje te zadovoljile uslove prijemnog postupka u skladu sa odredbama konkursa za upis koji Univerzitet u Travniku objavljuje u javnim glasilima. Prijemni postupak se organizira kroz individualni informativni intervju sa kandidatima usmjeren na opće obrazovanje i sklonosti prema odabranom studijskom programu.
Dodiplomski studij sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara osposobljava studente za profesionalni rad u različitim firmama, organizacijama i ustanovama društvenog i privatnog sektora koje zahtijevaju inžinjere u polju sigurnosti i zaštite na radu. Studenti se na ovom studiju osposobljavaju se za primjenu naučnih i stručnih dostignuća u oblasti inžinjerstva zaštite na radu i rješavanje problema sigurnosti u firmama, organizacijama, ustanovama i ostalim potrebnim korisnicima, za upravljanje i rukovođenje sistemima sigurnosti i zaštite na radu kako u oblasti tehničko – tehnoloških procesa tako i u oblasti menadžmenta. Isto tako, studenti se osposobljavaju za rad u firmama i organizacijama koje se bave sistemima sigurnosti i zaštite na radu, ali i u prostoru menadžmenta u oblasti sigurnosti i zaštite na radu, koji ima svoje specifičnosti i za koje su potrebne kompetencije koje nudi studijski program jer posjeduje sadržaje koji se izučavaju u okviru pojedinih predmeta i oblasti na oba ciklusa studija.
Studenti se upoznaju sa osnovnim sistemima zaštite na radu, o kontroli i nadzoru sistema zaštite, sa opremom za rad i ispitivanjima opreme u pogledu sigurnosti, sa projektovanjem i upravljanjem kvalitetom radne sredine, sa metodološkim osnovama, sa primjenom alata i provođenjem procedura u sistemu zaštite, sa rješavanjem problema u sistemu osiguranja i zaštite zdravlja uposlenika i svih ostalih segmenata koji su bitni za uposlenika. Upoznaju se sa timskim radom, djelovanjem u timu i sa inovacijama koje su motivirajući faktor za napredovanje i dalje usavršavanje.
- Raspored ECTS kredita:
Zajednički predmeti – predmeti za prvu godinu studija 60
Obavezni smjerski predmeti 78
Izborni smjerski predmeti 32
Stručna praksa i završni rad 10
UKUPNO: 180
Nastavni plan i program
Uspješni studenti

Samra Skender
Zaposlena je u DSC – Agencija za zaštitu ljudi i imovine Sarajevo na poslovima tehničke podrške. Aktivan je član Dobrovoljnog vatrogasnog društva Zenica gdje se nalazi na poziciji komandira – rukovodioca akcije gašenja požara. Posvećena je i stručnom radu i učesnik je konferencija iz oblasti sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara na kojima je i prezentirala svoje stručne radove. Istiće se aktivnim radom i na Fakultetu kroz projekte koji se organiziraju na smjeru Sigurnost i zaštita na radu i zaštita od požara.

Sinanović Munir
Munir Sinanović je zaposlen u JP Autoceste FBiH d.o.o. i obavlja poslove vođe vatrogasne grupe. Kompetencije i vještine koje je stekao tokom školovanja za zvanje Inženjera sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara omogućili su mu obavljanje vrlo odgovorne funkcije koja zahtjeva stručnost i spremnost za donošenje odluka u svakom momentu vrlo teških situacija sa kojima se vatrogasci svakodnevno susreću. Rad na terenu izdvojio ga je kao uspješnog vatrogasca i odredio njegov karijerni put na kojem je svaka situacija novo iskustvo i novo učenje a sve sa ciljem da intervencije budu uspješno izvedene.

Muharem Čupina
Zaposlen je kao profesionalni vatrogasac i rukovodilac vatrogasne jedinice „Stari Vitez-iz Viteza. Učestvovao je u velikom, broju intervencija na spašavanju ljudi i materijalnih dobara širom Bosne i Hercegovine. Uspostavio je izuzetno dobru saradnju između vatrogasnih društava u zemlji i širem regionu a dobrovoljno vatrogasno društvo „Stari Vitez“ iz Viteza, u kojem veoma uspješno djeluje, prepoznato je kako u BiH tako i u zemljama EU. Dobitnik je velikog broja priznanja od koji navodimo samo neke: Zlatna značka federalne uprave civilne zaštite 2023., Pismena pohvala Kantonalne uprave civilne zaštite 2020., Pismena pohvala Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine 2020., Pismena pohvala Federalne uprave civilne zaštite 2019. god. Angažiran je i kao viši asistent na Fakultetu, na predmetima iz oblasti sigurnosti i zaštite na radu i zaštite od požara.