design

Tekstilno inženjerstvo i modni dizajn

Studij koji vas vodi u svijet mode i tekstilnih tehnologija

Ukoliko ste kreativni i zanima vas kako postati modni dizajner i konstruktor u pogonima  za proizvodnju odjeće i obuće, studij Tekstilnog inženjerstva i modnog dizajna je pravi odabir za vas. Svebrži razvoj novih tehnologija koje omogućavaju bržu, kvalitetniju i jeftiniju proizvodnju tekstila i odjeće te zahtjevniji plasman tekstilnih proizvoda na tržištu, podrazumijeva temeljno poznavanje novih tehnologija.  Svaki tekstilni proizvod je spoj kreativnosti i tehnike, pa je od ideje do realizacije nekog  tekstilnog proizvoda potrebno sudjelovanje tekstilnih tehnologa i dizajnera koji su podjednako važni u oblikovanju proizvoda.

Zašto tekstilno inženjerstvo i modni dizajn?

Zato što je potreba za inženjerima tekstilnog inženjerstva i dizajna na tržištu rada velika i zato što je studij koncipiran na praktičnoj nastavi i vježbama koje vas osposobljavaju za tržište rada. Fakultet ima sjajne prostore za praktičnu nastavu u kojima studenti stvaraju svoje modne kreacije i ostvaruju snove i vizije svoje modne priče. Studirati  Tekstilno inženjerstvo i modni dizajn na Fakultetu za tehničke studije znači da ćete se, kao student, upoznati sa: Tekstilnim materijalima, Procesima proizvodnje odjeće, Konstrukcijom odjeće, Strukturom i dizajnom tkanina, Automatizacijom u tekstilnoj industriji, Doradom tekstilnog materijala, Modnim dizajnom i Projektovanjem odjeće.

Teorija, obuka i praksa 

Uslovi koji se nude studentima dizajnirani su kroz TOP model studiranja prema kojem se na Fakultetu studentima pružaju Teorijska znanja u
savremeno opremljenim učionicanna, Obuka u sopstvenim specijaliziranim kabinetima i Praktičan rad za sticanje vlastitog iskustva u proizvodnim pogonima koji se nalaze na Fakultetu. Fakultet je potpisnik ugovora o saradnji sa tekstilnim firmama iz cijele Bosne i Hercegovine u kojima studenti obavljaju praktičnu nastavu i kroz stručne posjete u prilici su da ostvare kontakte i dizajniraju vlastito poslovno okruženje.

Bolonjski sistem studiranja

Kompletan nastavni proces realizira se u skladu s Bolonjskim sistemom studiranja. Nastavni planovi programi su osmišljeni po ugledu na studijskeprograme tekstilnog inženjerstva i dizajna iz uže i šire regije što omogućava studentima mobilnost i prohodnost shodno njihovim potrebama. Stečene diplome su priznate širom svijeta što je Fakultet za tehničke studije učinio vidljivim, poznatim i priznatim u akademskim sredinama i zajednicama tehničkih usmjerenja sa jedinstvenim, provjerenim motom: Student u centru pažnje!

Kao student na ovom studijskom programu moći ćete iskoristiti prednosti koje definitivno nema niti jedan fakultet u regionu:

  • Obuka od prve godine studija u tri vlastita specijalizirana pogona za tekstilno inženjerstvo i dizajn opremljenih sa najnovijim mašinama i opremama koji se nalaze u sklopu Fakulteta.
  • Mogućnost zaposlenja nakon završetka fakulteta, kao i mogućnost modela Studiranja uz rad na fakultetu.
  •  Učešće u radionicama i dizajniranje kreacija koje se svake godine prezentuju u sklopu Međunarodnog simpozija za Tekstilno inženjerstvo i dizajn – TIMOD.
  •  Obavljanje određenih dijelova praktične nastave u sklopu stručne prakse u privrednim subjektima s kojima Fakultet ima potpisan Ugovor o suradnji.
  •  Godišnje sudjelovanje u stručnim posjetama pojedinim tekstilnim firmama u Bosni i Hercegovini.
  • Mogućnost rada na radnim mjestima konstruktora, tehnologa i dizajnera u pogonima za proizvodnju odjeće i obuće, kao i nastavnika i saradnika u školama i na fakultetima, javnim medijima, modnim i reklamnim agencijama, trgovačkim i drugim firmama.

Kao student na FTS, iskusit ćete:

  • Maksimalnu posvećenost akademskog osoblja.
  • Dostupnost asistenata i profesora.
  • Dostupnost ljubaznog osoblja Studentske i pravne službe.
  • Pristup materijalima sa predavanja online – na “DL – sistemu”
  • Studij po TOP modelu studiranja: Teorija, Obuka, Praksa.
  • Mogućnost razmjene studenata.
  • Mogućnost učešća na domaćim i regionalnim seminarima i konferencijama.
  • Nastavni proces u savremeno opremljenim prostorijama.
  • Mogućnost obavljanja stručne prakse u partnerskim firmama.
  • Mogućnost ostvarivanja prava na stipendiju.

S obzirom da je potreba za stručnjacima iz oblasti tekstilnog inženjerstva i modnog dizajna potekla od strane vladajućih struktura, predstavnika lokalne zajednice, privrednog i društvenog okruženja općine Travnik, te s obzirom na činjenicu da veoma je mali broj nezaposlenih inženjera tekstilnog inženjerstva ili ih uopće nema, ovim studijskim programom je osmišljen profil kadra tekstilnog inženjerstva i dizajna u jednu oblast kojeg na tržištu rada nema jer kao takav studijski program nije postajao kao jedna cjelina.

Studijski program Tekstilno inženjerstvo i dizajn Fakulteta za tehničke studije ima za zadaću osposobljavati kadrove tekstilne struke, a prema moderno dizajniranim nastavnim planovima i programima. Studij završava obaveznom stručnom praksom i odbranom završnog rada što je regulisano određenim Pravilnicima za obavljanje stručne prakse i odbranom završnog rada. U tom dijelu predviđeno je da se određeni dijelovi praktične nastave odvijaju u saradnji sa različitim subjektima iz oblasti tekstilnog inženjerstva i modnog dizajna.

Svi kolegiji studija otvoreni su za upis i studentima s drugih visoko obrazovnih ustanova. Studenti fakulteta mogu određen broj ECTS bodova steći i na drugim visokim učilištima sukladno Pravilniku studija, dogovoru sa voditeljem studija ili smjera te sa mentorom. Ovisno o programskim sadržajima, studenti mogu slušati pojedine kolegije na nekim drugim Visokim učilištima.

Student unutar sistema ima mogućnost jedan semestar ili čak čitavu godinu studirati na nekom drugom visokom učilištu, položiti određene kolegije, prenijeti ECTS te nastaviti studij na matičnom fakultetu. Diplomski i postdiplomski doktorski studij na fakultetu Univerziteta u Travniku logično se nastavlja na dodiplomski studij, ali mu mogu pristupiti i studenti drugih struka sa odgovarajućim predznanjima uz uvjet polaganja diferencijalnih ispita. Izbor i broj diferencijalnih ispita ovisno o programskom sadržaju i svakom pojedinom kandidatu određuje Vijeće studija.

Nositelj studija i izvođač studija je Univerzitet u Travniku – Fakultet za tehničke studije.

• I ciklus studija – dodiplomski studij – (6 semestara) (8 semestara) – 180 ili 240 ECTS bodova
• II ciklus studija – diplomski/magistarski studij – 4 semestra – 120 ECTS bodova

• II ciklus studija – diplomski/magistarski studij – 2 semestra – 60 ECTS bodova
• III ciklus studija – doktorski studij – 6 semestara – 180 ECTS bodova

 

  • Završetkom prvog ciklusa i ostavrenih 180 ili 240 ECTS kredita, studenti stječu zvanje bachelor / inžinjer tekstilnog inžinjerstva i dizajna.
  • Završetkom drugog ciklusa i ostavrenih 120 ili 60 ECTS kredita što uz I ciklus studija iznosi 300 ECTS kredita, studenti stječu zvanje magistar / diplomirani inžinjer tekstilnog inžinjerstva i dizajna.

 

Na dodiplomski studij Tekstilnog inžinjerstva i dizajna mogu se upisati osobe koje su završile odgovarajuće četverogodišnje srednjoškolsko obrazovanje te zadovoljile uslove prijemnog postupka u skladu sa odredbama konkursa za upis koji Univerzitet u Travniku objavljuje u javnim glasilima. Prijemni postupak se organizira kroz individualni informativni intervju sa kandidatima usmjeren na opće obrazovanje i sklonosti prema odabranom studijskom programu.

 

Dodiplomski studij tekstilnog inžinjerstva i dizajna osposobljava studente za primjenu naučnih i stručnih dostignuća u oblasti tekstilnog inžinjerstva i dizajna u oblasti tekstilne industrije i njenim korisnicima. Studenti se na ovom studiju osposobljavaju se za upravljanje i rukovođenje kako u oblasti tehničko – tehnoloških procesa i njihove primjene tako i ublasti menadžmenta tekstilnog inžinjerstva i dizajna u okviru kojeg mogu djelovati samostalno na tržištu rada i plasirati proizvodne kapacitete i rezultate tekstilne proizvodnje. Uz stečena znanja i vještine uključujići i znanja iz oblasti projektovanja i dizajna tekstila i odjeće, ovaj studijski program omogućava obrazovanje u prostoru menadžmenta u oblasti tekstilne industrije, koja ima svoje specifičnosti i za koje su potrebne kompetencije koje nudi studijski program jer posjeduje sadržaje koji se izučavaju u okviru pojedinih predmeta i oblasti na oba ciklusa studija.

  • Zajednički predmeti – predmeti za prvu godinu studija 60
    Obavezni smjerski predmeti 78
    Izborni smjerski predmeti 32
    Stručna praksa i završni rad 10
    UKUPNO: 180

Nastavni plan i program

Uspješni studenti

Enis Kolić

Svoju karijeru je počeo graditi u firmi koja se bavi vezom i ukrašavanjem tekstilnih materijala, Forster Rohner Ilidža d.o.o. gdje je stekao znanja i vještine koje su ga unaprijedile na mjesto tehnologa sektora za vez. Aktivno je uključen u projekte Fakulteta na smjeru Tekstilno inženjerstvo i dizajn i svojim iskustvom uspješno pomaže u realizaciji planiranih aktivnosti. Zaposlen je u kompaniji Alma Ras koja važi za najpoznatiji brend u tekstilnoj industriji i lider je u proizvodnji i prodaji finog rublja i spavaćeg programa na domaćem tržištu. Radi u sektoru za unapređenje i razvoj kao inženjer tekstilnog inženjerstva i dizajna

Naida Vilić

Mlada modna dizajnerica koja je iskustvo počela sticati kao dio tima “Kultura Ljepote” Sarajevo sa angažovanjem u dizajniranju scenografije i kostima za različite muzičke spotove. Uključila se u projekt “green desing”  sa željom da pokaže mogućnost recikliranja tekstila kroz svoje kreacije, čime se doprinosi očuvanju planete. Talentirana je dizajnerica sa inovativnim pristupom u razvoju orginalnog modnog stila. Učesnik je i međunarodnih projekata u okviru kojih je imala mogućnost prikazati svoj rad. Njene kreacije su obilježile najavnu kampanju modne priče koja se organizuje u okviru međunarodnog simpozija tekstilnog inženjerstva i dizajna – Timod 2024. 

Nikolina Vuleta

Njeno područje interesovanja jeste 3D prikaz odjevnog predmeta u različitim alatima za konstrukciju i modeliranje odjeće. Nakon završetka I ciklusa zaposlila se na mjestu profesora stručno-teoretske grupe predmeta u Srednjoj školi za tekstil, kožu i dizajn u Sarajevu. Aktivno je uključena u aktivnosti fakulteta na smjeru Tekstilno inženjerstvo i dizajn na projektu TImod – Međunarodni simpozij tekstilnog inženjerstva i modnog dizajna. Bavi se i istraživačkim radom koji ima za cilj unaprjeđenje tekstilne struke.